ZMIERZ SIĘ Z TYM
Dowiedz się, o czym musisz pamiętać przymierzając nową koszulę.
KOŁNIERZYK
W koszulach męskich wyróżnia się pięć najpopularniejszych rodzajów kołnierzyków, które dzielimy na formalne i nieformalne oraz przypisane do konkretnych strojów. Oto najczęściej spotykane wersje kołnierzyków.
- KLASYCZNY (KENT) - Świetnie prezentuje się z krawatem lub muchą, ale sprawdzi się również bez nich. Pasuje do większości garniturów wieczorowych i dziennych.
- ŁAMANY – Wspaniale współgra z muchą. Łączenie go z garniturem jest uznawane za błąd. Za to z frakiem lub smokingiem komponuje się idealnie.
- BUTTON DOWN – Uniwersalny kołnierzyk, doskonały do noszenia na co dzień. Ze względu na wszyte guziki nie wymaga krawata, choć jego zastosowanie (w wersji casualowej) jest jak najbardziej dozwolone.
- WŁOSKI – Jeśli chciałbyś wyeksponować swój krawat, ten rodzaj kołnierzyka jest dla Ciebie. Sprawdzi się zarówno w sytuacjach formalnych i nieformalnych, ponieważ bez krawata też prezentuje się świetnie.
- PÓŁWŁOSKI – To wyjątkowo eleganckie, a przy tym uniwersalne połączenie klasycznego Kenta z kołnierzykiem włoskim. Świetnie współgra praktycznie z każdym krawatem, ale i bez niego wygląda doskonale.
Nasza rada: niezależnie od tego, jaki kołnierzyk wybierzesz, nie zapomnij o pozostawieniu niewielkiej przestrzeni między szyją, a kołnierzykiem – na jeden lub dwa palce. Dzięki temu unikniesz otarć skóry podczas eksploatacji swojej nowej koszuli.
TKANINA
Koszula to część garderoby, z której mężczyźni korzystają nawet po kilkanaście godzin każdego dnia. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego będzie ona wykonana. Ten wybór może sprawić, że zyskasz nie tylko elegancki look, ale też poczucie pełnego komfortu.
Dobrym wyborem będą wszelkie tkaniny naturalnego pochodzenia, zdecydowaną królową jest bawełna. W takiej koszuli będziemy się świetnie czuć, gdyż jest odpowiednio delikatna i pozwala naszej skórze oddychać. Przy tym bawełna jest wyjątkowo odporna na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne, zachowuje swój kształt nawet po wielu praniach.
DŁUGOŚĆ
Zakłada się, że koszula po włożeniu w spodnie nie powinna wychodzić na zewnątrz, co warto dodatkowo sprawdzić robiąc skłon lub siadając na krześle. Jeśli zaś chcemy nosić koszulę wypuszczoną, jej dolna krawędź powinna znajdować się na równi z dolną krawędzią rozporka. Kolejna istotna rzecz to długość rękawa, który powinien kończyć się na nadgarstku, a przy włożonej marynarce wystawać na ok. 1 cm poza jej rękaw.