Biała koszula, czyli historia szyta na miarę mody
Biała koszula w swojej obecnej formie towarzyszy nam od blisko 200 lat, choć jej droga na salony była kręta i nieoczywista - w pierwotnym kształcie koszula była po prostu... bielizną. W średniowieczu koszule męskie szyto z pozostawionym wycięciem na głowę, a ich głównym zadaniem była ochrona ciała przed szorstkim wierzchnim odzieniem. Rąbki, mankiety i rękawy zmieniały się pod wpływem panującej mody, a wykorzystywana tkanina zależała od statusu materialnego właściciela.
Arystokratyczna przeszłość białej koszuli
Biała koszula zaczęła zyskiwać swoją odrębność w XIX wieku, początkowo będąc elementem ubioru podkreślającym status społeczny i materialny noszących ją mężczyzn. Za miejsce jej pochodzenia możemy uznać wiktoriańską Anglię, w której restrykcyjnie podchodzono do moralności i zasad obyczajowych. W związku z tym, im zamożniejszy był właściciel białej koszuli, tym więcej sztuk tej części garderoby miał w posiadaniu, by na co dzień prezentować się schludnie i nienagannie.
Więcej luzu
Prawdziwą rewolucję w historii koszul przyniósł XX wiek. Coraz bardziej powszechne i modne, męskie koszule rozprzestrzeniły się wśród amerykańskich pracowników umysłowych, by w kolejnych latach stać się biurowym uniformem. Tuż po I Wojnie Światowej koszule zyskały więcej swobody, dzięki księciu Walii Edwardowi VIII, który postawił na bardziej miękkie i zwiewne materiały,rozpoczynając modę na komfort. Jako kolejny przełom możemy wskazać lata siedemdziesiąte, kiedy to syntetyczne tkaniny poprawiły wygodę i praktyczność ubrań, dzięki czemu koszula mogła przybierać nowe formy i style widoczne w odważniejszych kolorach, marszczeniach i detalach. Obecnie znajduje stałe miejsce w męskiej garderobie – tej codziennej i wyjściowej.
Adalbertus, czyli tradycja i nowoczesność
Od czasu swojego powstania aż do dziś koszula przeszła fascynującą ścieżkę ewolucji, na stałe wpisując się w kanon mody. Nie sprowadza się już do sztywnego kołnierzyka, ani stroju do pracy - zyskała uniwersalność i stała się dostępna dla wszystkich. Wybierając swoją koszulę warto zwrócić uwagę na najwyższą jakość materiału, dopasowanie i styl, które nadadzą jej wyjątkowego charakteru. Szyte na miarę koszule Adalbertus spełniają wszystkie wymienione punkty i pozwalają Ci zaprojektować ubranie specjalnie dla Ciebie.