Z muchą czy krawatem? Jak stylizować męską koszulę?
Są w życiu każdego mężczyzny takie okazje, które wymagają wyjątkowej oprawy. Eleganckie kolacje, rozdania dyplomów, spotkanie biznesowe, chrzciny, śluby, pogrzeby… Żadna z tych uroczystości nie mogłaby obyć się bez eleganckiej koszuli - koszuli szytej na miarę, oczywiście. Jej wybór jest wyzwaniem, a dostępność oferowanych tkanin, guzików i sylwetek może przyprawić o zawrót głowy. Gdy już jednak uda się znaleźć tę jedną wymarzoną koszulę, to wcale nie oznacza to końca problemów. Tak naprawdę zabawa dopiero się zaczyna!
Kołnierzyk męskiej koszuli ma znaczenie
Istnieje szereg zasad klasycznej męskiej elegancji, które dokładnie wyjaśniają, w jaki sposób dobierać kołnierzyk do okazji. Warto się ich trzymać, gdyż w ten sposób nie tylko uchronisz się przez faux pas, ale na dodatek oszczędzisz sobie sporo czasu. Zacznijmy więc od podstaw.
Do krawata – kołnierzyk typu kent
Najbardziej uniwersalnym typem kołnierzyka jest kent, który pasuje do większości formalnych i półformalnych stylizacji. Kołnierzyk ten zwany jest również klasycznym, a najłatwiej poznać go po ostrych dość blisko rozstawionych wyłogach. Ta budowa sprawia, że kent najlepiej pasuje mężczyznom o szerokich, nawet lekko okrągłych twarzach. Z drugiej strony nie do końca sprawdzi się w przypadku bardzo szczupłych, pociągłych rysów, gdyż dodatkowo je jeszcze wydłuży i wyostrzy. Ze względu na swoją specyfikę kołnierzy klasyczny najlepiej komponuje się w zestawie z krawatem.
Kołnierzyk włoski
Kołnierz włoski zwany inaczej kołnierzykiem typu cutaway swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim mieszkańcom południowej Europy. Co ciekawe, sami Włoski określają go mianem kołnierzyka francuskiego. Najbardziej charakterystyczną cechą kołnierzyka włoskiego są jego szeroko rozstawione wyłogi, które jednocześnie wcale nie muszą być długie. Kołnierzyk włoski nosimy również z krawatem, najlepiej wiązanym w szeroki węzeł. Jeśli planujesz z niego zrezygnować lub ściągasz krawat w trakcie imprezy, wówczas zawsze rozepnij koszulę pod szyją. W przeciwnym razie całość stylizacji będzie sprawiała wrażenie wybrakowanej, a proporcje Twojej twarzy i sylwetki mogą zostać zaburzone.
Na formalne okazje do muchy – kołnierzyk frakowy (smokingowy)
Na okazje określone mianem black tie konieczne jest zaopatrzenie się w formalną koszulę męską z łamanym kołnierzykiem, która zawsze występuję w towarzystwie jedwabnej muchy. Pamiętaj, aby do takiej koszuli wybrać krytą plisę oraz mankiet na spinki. Tylko w ten sposób sprawisz, że cała stylizacja będzie prezentowała się właściwie do formalnego charakteru wydarzenia. Gdy dresscode nie jest tak ściśle określony i nie wymaga prasowania smokingu czy fraka, pojawiają się odstępstwa od tej reguły. Coraz częściej muchy pojawiają się dziś także w towarzystwie kołnierzyka typu półwłoskiego, a nawet kenta – tu warunkiem koniecznym stworzenia takiej koszuli jest kryta plisa.